Ks. Józef Kopietz
headerphoto
Ks. Józef Kopietz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 15 grudnia 2009 22:41

Ks. Józef Kopietz

01.09.1945 – 21.01.1959 r.

Ks. Józef Kopietz urodził się 09.05.188 r w Gliwicach – Sośnicy. Ukończył gimnazjum i został w czasie I wojny światowej wcielony do wojska. Po powrocie zapragnął służyć Bogu jako kapłan. Teologię studiował na Uniwersytecie Wrocławskim. W wieku 37 lat przyjął święcenia kapłańskie 15.02.1925 r. we Wrocławiu. Po święceniach pracował jako wikary w Bytomiu - Bobrku św. Rodziny, następnie został wikariuszem w Chróścicach. Z dniem 16.02.1932 r. został administratorem parafii Wysoka koło Olesna. Tam pracował przez 5 lat, w tym czasie sprowadził do parafii nowe dzwony, w miejsce zabranych na działania wojenne w 1917 r. Także nowe organy. Z powodu wymagań które stawiał i porywczego charakteru miewał kłopoty z parafianami. Jednak większym problemem była nowa władza narodowego socjalizmu Adolfa Hitlera. Stanowczo się sprzeciwiał pociągnięciom i zakazom nowej władzy. W konsekwencji 17.06.1937 r. został uwięziony i skazany na obóz pracy oraz odebrano mu prawo publicznego nauczania (1939-41). Po odbyciu kary odszedł z Wysokiej na przymusową emeryturę i zamieszkał u p. Cecylii Niedźwiedź w Brynicy za kościołem (1942-45).

Po przejściu wojsk sowieckich i ich mordach ks. Kopietz wszystkich grzebał, następnie został proszony o opiekę nad wiernym i w końcu proboszczem parafii w Brynicy.

W Brynickim kościele ks. Kopietz dokonał restauracji świątyni przez jej odmalowanie w 1951 r.

Ks. Kopietz od dnia 23.08.1949 r., do 28.01.1957 r. objął duszpasterską posługę w nowo wybudowany kościele w Świerkli.

Z powodu trudnego charakteru i dyscypliny nie wszyscy parafianie byli mu przychylni, co dało się we znaki kiedy najpierw w 1954 r. wywieziono siostry zakonne i kiedy powróciły pod koniec 1956 r. Ówczesne władze i wielu mieszkańców rozgrabili majątek klasztorny i nie chcieli go zwrócić na wyraźne żądanie ks. Kopca. Co doprowadziło do wielu donosów na niego do Kurii Biskupiej, jak i wielu kłamliwych oskarżeń.

W 1957 roku ks. Kopietz sprowadził do parafii nowe dzwony, konsekrowane w dzień odpustu przez ks. bp Franciszka Jopa.

Na początku 1959 roku ks. Kopietz przeszedł na emeryturę i opuścił brynicką parafię bez pożegnania. Wyjechał do Kup. Tam zmarł 19 lipca 1965 r. Spoczął na cmentarzu w tejże miejscowości.

 

Opracowano na podstawie:

Kroniki parafialnej

Dzieje parafii Wysoka w ziemi oleskiej – o. H. Kałuża

Czas przełomu – ks. A. Hanich

Dekanaty i parafie Administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego w latach 1945 – 1946. – ks. A. Hanich